مقدمه ای بر آنالیز کارآیی و کاربرد آن برای پایش وضعیت

آنالیز کارآیی (Performance Monitoring) یکی از تکنیکهای مهم مانیتورینگ و پایش وضعیت است که برای انواع مختلف ماشین آلات و به ویژه تجهيزاتی که در واحدهای فرآیندی به کار می روند، کاربرد دارد.

جمع آوری اطلاعات اولیه (مانند دبی، دما، فشار و ...) به کمک انواع گیج ها، نشانگرها، سنسورها و ترانسمیترها صورت می پذیرد. برخی از این وسایل اندازه گیری دارای نشان دهنده در محل هستند و اطلاعات برخی دیگر از طریق سیستم کنترل مرکزی قابل دستیابی است.

پارامترهای بیان کننده کارآیی ماشین (نظیر راندمان، هد تولیدی و . . .) به کمک فرمولها و روابط ریاضی و بر اساس اطلاعات اولیه محاسبه می شوند.

با trend کردن مقادیر پارامترهای بیان کننده کارآیی ماشین در طول عمر آن، هرگونه انحراف از وضعیت نرمال مشخص شده و می توان با انجام اقدام اصلاحی، وضعیت را نرمال نمود.

این تکنیک به ویژه برای توربینها، پمپها، فنها، مبدلهای حرارتی، بویلرها و . . . از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

برای مشاهده مباحث مرتبط با تحلیل راندمان و کارآیی در "انجمنهای تخصصی مهندسی نگهداری و تعمیرات بر اساس وضعیت" بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

مباحث مرتبط با تحلیل کارآیی در CBMSchool Forums

 

 

جستجو در سایت

ورود به سایت

حامیان سایت

Mobius Institute

انجمنهای تخصصى ‍CBM

انجمنهای تخصصى "مهندسى نگهداری و تعمیرات بر اساس وضعيت" مکانی ایده آل برای بحث و تبادل نظر و گفتگو در زمینه پایش وضعیت و موضوعات مرتبط با آن است. براى ورود به انجمن و ثبت نام در آن، بر روى لينك زير كليك نماييد:

اخبار

ششمین کنفرانس بین المللی آکوستیک و ارتعاشات - دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی - آذر 1395

دوره‌های آموزشی

سمینارها و کنفرانسها

لینکها

آمار کلی بازدید کنندگان